Chorvatsko

Chorvatsko je malá země pro Vaši velkou (nejen) potápěčskou dovolenou.

Chorvatsko je svou rozlohou a počtem obyvatel malou, ale velmi rozmanitou zemí. Svými 1.747 km členitého pobřeží a s více jak 1.000 ostrovy v Jaderském moři má návštěvníkům co nabídnout. Zátoky skalnatého pobřeží, oblázkové či písčité pláže, ostrůvky. Najdete zde vše pro vodní sporty, šnorchlování, potápění s přístrojem, windsurfing, jachting, vodní lyžování, vodní skútry, rybaření … nebo jen báječné koupání a odpočinek u moře. I my jsme již v 90. letech propadli kouzlu bílých vápencových skal, svěže zelených borovic a hlavně azurového moře, kde je stále co objevovat.

Poznejte s námi svět pod vodní hladinou. Budete zde okouzleni ať se vydáte do severní části této země do oblasti Istrie, do střední Dalmácie nebo na samotný jih k poloostrovu Pelješac.

  • Lokality

    Istrie - Dalmácie - Pelješac

  • Základní informace

    Chorvatsko nabízí turistům pestré spektrum zajímavých míst, které mohou navštívit, ale také mnoho zajímavých aktivit. Čeští turisté dobře vědí, že se zde vždy setkají s mimořádně přátelským a nám velice blízkým obyvatelstvem. Méně, než kdekoliv jinde ve světě, zde vyvstává problém jazykové bariéry.

Istrie

V oblasti Istrie navštěvujeme ostrůvek Veruda, který se nachází v blízkosti města Pula, s bývalým klášterem a bohatým porostem borovic, který si Vás okamžitě získá.

Místní domorodci ho nazývají „Fratarski otok“ a díky mnichům kteří zde v minulosti žili, se stal jednou velkou rajskou zahradou. Na kamenitém pobřeží západu a jihu tohoto ostrova najdete jak bezpečné vstupy do vody, tak romantická, krytá zákoutí pro opalování, nerušenou četbu a pozorování skotačících delfínů. Ostrov Veruda poskytuje optimální podmínky pro potápění začátečníkům i nejnáročnějším potápěčům. Velkou výhodou je možnost potápění ze břehu přímo z ostrova, kde se můžete na ponor v klidu připravit. Do 12 mil je lodí dosažitelných celkem 15 vraků včetně nového vraku lodi Vis - generála a bývalého prezidenta Jugoslávie Tita a vraky lodi Baron Gautsch a Hans Schmidt nebo Istra.

Dalmácie

Při příjezdu do střední Dalmácie bude ohromeni již při překonávání vápencového pohoří Velebit, které leží u chorvatského pobřeží Jaderského moře severně od přístavu Zadar a je součástí dinárského systému.

Pohoří má tvar mohutné hradby táhnoucí se ve směru severozápad – jihovýchod, tedy rovnoběžně s pobřežím. V této oblasti využíváme pohostinnosti malebné vesnice Pakoštane, která leží mezi mořem a Vranským jezerem. Před Pakoštane se v moři nachází několik ostrůvků, z nichž největší a jediný obydlený je Vrgada. V samotném Pakoštane se nachází mnoho přístavů, kempů a restaurací. Tato destinace má ideální podmínky pro začátečníky, pokročilé i pro výcvik nových potápěčů. Lodí zde vyjíždíme na jedny z nejhezčích lokalit v Chorvatsku, na barevné a dech beroucí stěny v NP Kornati a Telaštica, nebo vraky lodě Francesca di Rimini nebo nedávno objeveného letadla Junkers JU 87 Štuka. Díky nádhernému zázemí místních apartmánů si na své přijdou i nepotápějící se členové rodiny.

Pelješac

Pelješac je 65 km dlouhý poloostrov v jižní Dalmácii v Chorvatsku, druhý největší v zemi.

Hlavním městem Pelješacu je Ston s mohutnými hradbami postavenými za Dubrovnické republiky, které jsou druhými nejdelšími hradbami v Evropě. Většinou zde panuje teplé a stálejší počasí jižního Jadranu s bujně rostoucími palmami. Na podzim zde dozrávají mandarinky a další druhy exotického ovoce a světově vyhlášené víno Dingač. Naším cílem zde bývá vesnice Žuljana, kde se nachází jedna z nejdelších pláží na Jadranu – Vučine. V okolních zátokách a na moři se provozuje rybolov, surfování, potápění a jachting. Z lokalit zde naleznete dlouhé a všemi barvami nádherně porostlé stěny s převisy a tajemnými průlezy. Na své si přijdou i vyznavači vrakového potápění na jedné z místní chorvatské TOP lokalitě, kde se nachází vrak německého torpédového člunu Schnellboot S 57, potopeného za II. světové války.

Aquasvět  Škola potápění, cesty za potápěním, potápěčská technika.