Bali

Bali je kouzelný ostrov (nejen) démonů a bohů a překrásného potápění

Bali je indonéský ostrov, který leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě.

Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy jednu z indonéských provincií, hlavním a největším městem je Denpasar na jihu ostrova. Ostrov je také největší turistickou destinací v Indonésii, známou uměním tradičního tance, hudby, sochařstvím, malbami, výrobky z kůže a kovotepectvím. Na Bali žije většina příslušníků indonéské hinduistické menšiny, jde o směs hinduismu a místní tradiční víry která se zde označuje jako balijský hinduismus a hlásí se k němu většina obyvatel. Právě díky tomu se na Bali setkáváme s množstvím ceremonií, půvabnými barevnými kroji místních krasavic i tisíce chrámů zasazených v tropické zeleni.

  • Lokality

    Selang - Nusa Penida - Crystal Bay

  • Základní informace

    Bali je součástí Korálového trojúhelníku, oblasti s velkou rozmanitostí mořských živočichů, zvlášť ryb a želv. Jen v této oblasti lze nalézt více než 500 druhů korálů budujících útesy, což je sedmkrát více než v celém Karibiku.

Selang

Užijte si báječnou dovolenou i potápění na Bali v českém dive centru Deep Blue v Selang resortu na severovýchodním pobřeží v oblasti Amedu.

Selang resort je ideální výchozí základnou pro potápění na bohatě zarybněných a pestrých korálových útesech v okolí, které jsou dostupné i pro šnorchlaře.

Přímo před resortem si můžete zaplavat se želvami, pozorovat delfíny nebo velryby. Naleznete zde sekundární korálový reef. Sopečné balvany jsou porostlé koráli až do hloubky 25 metrů, obří pohárové houby, barevné gorgonie, množství sasanek s řadou druhů klaunů. V okolí je lokalita známá mimořádným množstvím ryb. Hejna bodloků, papouščí ryby, rejnoci. Téměř při každém ponoru potkáte želvy. Pravidelně se zde setkáte s proudy, ale směřují podél pobřeží a většinou směrem doprava k japonskému vraku, který se nachází asi 500 metrů směrem na východ od Selang resortu, jen kousek od břehu, od 3 metrů hloubky (je vyznačen bójemi). Vrak japonské lodi z II. světové války má délku 45 metr, je bohatě obrostlý laločníky, koráli a úkryt zde vyhledává velké množství ryb. Na vrak navazují jedny z nejbohatších polí deskových korálů na Bali.

Zátoky Lean a Lipah, ležící cca 500 až 1500 m směrem na západ od Selang resortu jsou nástupištěm na další zajímavé potápěčské lokality s bohatstvím korálů i rybích obyvatel.

Gili Selang, neboli ostrůvek Selang dostupný po osmi kilometrové plavbě lodí na východ od Selang resortu, je vyhlášenou lokalitou se světově unikátním počtem druhů korálů a ryb. Můžete zde zažít neuvěřitelná podvodní setkání.

Z resortu jsou pravidelně organizovány výlety s česky mluvícím průvodcem za poznáním dalších, turisticky a potápěčsky atraktivních oblastí Bali, například do vesnice Tulamben na vrak lodi Liberty, nebo na ostrov Nusa Penida.

Japonci potopená americká transportní loď Liberty láká do Tulambenu davy turistů, kteří se k vraku lodi chtějí potopit. Vrak leží v malé hloubce okolo 30 metrů, takže je pohodlně dostupný všem rekreačně sportovním potápěčům. Navíc leží jen kousíček od břehu, takže není problém k němu jednoduše doplavat. Loď byla torpédovaná Japonci nedaleko ostrova Lombok a následně odvlečena do Tulambenu k rozebrání. V roce 1963 však vybuchla sopka Mt. Agung, přičemž zdevastovala rozsáhlé oblasti východního Bali a přitom odhodila i vrak lodi mimo břeh. Postupem času zarostla koráli a stala se domovem mnoha druhů vodních živočichů, kteří v něm hledají útočiště a nebo se v jeho blízkosti zdržují. Nejlepší podmínky pro potápění u vraku lodi Liberty jsou v říjnu a listopadu, kdy je zde ideální počasí, případně mezi cca květnem a červencem.

Odlehlý ostrov Nusa Penida, byl kdysi vyhnanství pro zločince a nežádoucí osoby Klungungského království, dnes je to skvělé místo pro potápění, šnorchlování a rodinnou dovolenou. Jsou tady i fascinující chrámy, obrovská vápencová jeskyně Karangsari a nespočet úchvatných zákoutí, zátok, pláží a vyhlídek. Spolu s ostrovními bratry Lembongan a Ceningan náleží k indonéské provincii Bali.

Na lokalitě Crystal Bay se nachází jedno z nejlepších míst na světě k setkání se slavnými měsíčníky Mola-Mola. Termín srpen-říjen je nejvhodnější k pozorování tohoto tajemného a neuvěřitelného tvora. V tomto období stoupají z hloubek chladné proudy, které vynáší měsíčníky až k hladině, ačkoli normálně žijí ve velkých hloubkách, kde je není možné spatřit se standardní výstrojí. Ostatní fauna a flóra jsou zde rovněž velmi pestré a bohaté. Množství korálových ryb, napoleonů, rejnoků, chobotnic a sépií doplňují úhoři, mořští hadi, tuňáci, útesoví žraloci a mnoho dalších.

Potápěčské lokality okolo severní strany ostrova Nusa Penida jsou známé díky proudovým ponorům. Ve velikém množství lokalit různých obtížností si zde každý potápěč najde ten „svůj“ ponor podle svých potápěčských zkušeností. V hloubce 20-25 metrů je dobrá šance na pozorování velkých pelagických oceánských ryb, například mant a dalších velkých rejnoků, žraloků, tuňáků, barakud a také měsíčníků.

Aquasvět  Škola potápění, cesty za potápěním, potápěčská technika.