Jednoho zimního podvečera roku 1996...

Jednoho zimního podvečera roku 1996 jsem na brněnském bazénu za Lužánkami náhodou potkal kamaráda, který tam chodil pořizovat podvodní fotografie bláznivého zápolení podvodních ragbistů. Ten mi nabídl, jestli se chci na ragbisty podívat pod vodou. Než jsem se nadál, měl jsem na zádech zavěšený jeho retro dýchací přístroj, původně sloužící k nouzovému zaplavení tanku, s automatikou československé výroby Tajfun. S touto výzbrojí jsem zažil můj první nádech pod vodou. Automatika mi při nádechu ředila vzduch v poměru 1:1 s vodou, ale to mě neodradilo. Zažil jsem svůj první stav beztíže a otevřela se mi dimenze třetího rozměru.

Již v dubnu v roce 1997 jsem se zapsal do základního kurzu potápění s přístrojem CMAS, který organizoval instruktor Jirka Hruška. Po výuce teorie a bazénových cvičeních v jihlavském bazénu následovaly ponory v otevřené vodě v nedalekém lomu Sumrakov. Do dnes pamatuji to chladné dubnové ráno a zasněžené okolí lomu na Babí hoře. Mokré 5 mm neoprény nás ve čtyřstupňové vodě příliš nehřály, o to větší však bylo nadšení našeho instruktora v sucháči. Tou dobou se již kolem mě začali shromažďovat další nadšenci a hned v květnu 1997 jsem se ocitl s partičkou potápěčů na istrijském poloostrově v městečku Pula. Tady jsem objevil Chorvatsko a jeho krásy podmořského života. Díky mému nadšení a sklonu k družení se okruh mých kamarádů – novopečených potápěčů - začal značně rozrůstat.

V létě téhož roku jsme se vydali přes Bosnu a Hercegovinu až na jih Chorvatska na poloostrov Pelješac. Na silnicích v údolí řeky Neretvy jsme cestou potkávali obrněná vozidla UNPROFOR z doznívajícího konfliktu bývalé Jugoslávie a obyvatelé vesnice Trstenik nás nadšeně vítali jako po létech první turisty. My jsme vlastnili náš první nafukovací člun s motorem a potápěčský kompresor, moře bylo krásné, plné ryb a kdovíjaké havěti.

Postupem času přibývali další ponory, další kamarádi a další kamarádi kamarádů, kteří chtěli potápění také vyzkoušet. Tehdy jsem si uvědomil, že mě potápění baví, nejen kvůli poznávání nových míst, ale i kvůli možnosti předávat dál moje vlastní potápěčské zkušenosti. V červenci v roce 2000 jsem absolvoval profesní potápěčskou stáž v chorvatské Istrii na ostrově Veruda, kterou jsem úspěšně zakončil mými prvními instruktorskými zkouškami potápěčské asociace UDI. Stal se ze mě instruktor potápění

S rostoucí chutí poznávat další destinace přibývaly kilometry a ponory na mé potápěčské časové ose. Několikrát jsem se ocitl od chladných vod rakouských jezer Solné komory, přes Rudé moře v Egyptě až v korálovém moři na ostrově Bali v exotické Indonésii. Klienti se mě často ptají, kterou destinaci bych jim doporučil nebo kde se mi líbilo nejvíce. Nemám na tuto otázku zcela jednoznačnou odpověď. Žádnou z destinací, které jsem navštívil, bych vyloženě neodsoudil nebo nevyzdvihoval jako to nejlepší, co jsem jako potápěč zažil. Samozřejmě, že hodně míst a lokalit, které postupem času navštívíte, se mění, ale jisté je, že všude naleznete něco co vás pod vodou zaujme. Potápěči se často rozdělují i do různých preferenčních skupin, například na tzv. „hledače železa“ nebo mikro a makro rybiček. Nakonec vždy stačí pod vodou jen hledět s otevřenýma očima a každý si nalezne kousek toho „svého“. To platí jak pro ponory, kdy objevujete krásy sladkých vod domácích lokalit, nebo si užíváte teplých lázní exotiky.

V roce 2004 jsem v rámci zvyšování své kvalifikace absolvoval další instruktorský kurz potápěčské asociace PADI a následně až do roku 2009 pracovně „zakotvil“ na potápěčské základně v chorvatském Pakoštane ve střední Dalmácii. Byly to doby strávené od března do října v Chorvatsku, bylo to spoustu ponorů a zkušeností s novými klienty a chorvatskými úřady.

V současné době působím v Brně. Mám za sebou více jak 2500 ponorů v rozličných destinacích a stovky odučených kurzů různých kvalifikací. Od roku 2021 jsem rozšířil svoji profesní působnost jako instruktor v dalším vzdělávacím potápěčském systému SSI, sběratelům potápěčských kartiček mám tedy co nabídnout.

Cesty za potápěním

Zařizujeme dopravu do vybraných destinací

Zážitkové výlety

Při cestách za potápěním je možné navštívit zajímavá místa s odborným průvodcem

Ubytování

Ubytování je zajištěno přímo na dive bázích nebo v blízkém okolí

Letní dovolená

Spojte cestu za sluníčkem s návštěvou krás podmořského světa

Čtvrt století pod vodou

Vše začalo jednoho zimního podvečera roku 1996 na brněnském bazénu za Lužánkami ...

Začínám s potápěním

Zažil jsem svůj první stav beztíže a otevřela se mi dimenze třetího rozměru s automatikou československé výroby Tajfun

První kurz potápění

Základní kurzu potápění s přístrojem CMAS, který organizoval instruktor Jirka Hruška

Potápěčský instruktor

Absolvoval jsem profesní potápěčskou stáž v chorvatské Istrii na ostrově Veruda, kterou jsem úspěšně zakončil mými prvními instruktorskými zkouškami potápěčské asociace UDI

Instruktor PADI

Stal jsem se instruktorem organizace Professional Association of Diving Instructors (PADI), která je člen World Recreational Scuba Training Council

Instruktor SSI

Rozšířil jsem své instrukské certifikace o systém Scuba Schools International (SSI), který má 35 regionálních center a kanceláří po celém světě

Více jak 2500 ponorů v rozličných destinacích a stovky odučených kurzů různých kvalifikací

Čtvrt století pod vodou

Oblíbené destinace

prohlédnout vše

Aquasvět  Škola potápění, cesty za potápěním, potápěčská technika.